Trener Indywidualny Online logo

Zapisz się do Newslettera - bądź na bierząco.

Wszystkie artykuły Następny

Ile kosztuje trener personalny w 2019 roku

Ile kosztuje trener personalny w 2019 roku

Postanowiliśmy zbadać zarobki trenerów indywidualnych w 2019 roku. Czy ceny utrzymują się na podobnych poziomach co w roku 2018? Sprawdźmy. 

Jaka jest średnia cena godziny pracy trenera personalnego w 2019 roku?

Do branży trenerów indywidualnych dołącza, każdego roku, coraz więcej osób co powoduje presje na obniżenie cen. Jednak Polska jest ciągle jednym z najszybciej rozwijających się rynków - przyczyna tego jest prosta - mamy największe braki. Nie możemy porównywać się do rozwiniętych krajów gdzie liczba osób chodzących do klubu fitness jest procentowo dużo większa (w przypadku krajów skandynawskich ta liczba jest nawet do trzech razy większa).

Tak więc ciągle rośnie liczba ludzi, w ten sposób, dbających o zdrowie co powoduje, że ceny utrzymują się na poziomach porównywalnych z rokiem poprzednim.

Średnia stawka to około 85 złotych za godzinę pracy w całej Polsce i 100 złotych w Warszawie (w innych dużych miastach ceny są porównywalne).

Na cenę ma wpływ wiele czynników - wielkość miasta to ten, który ma największy wpływ, ale nie jest jedynym. Na to ile będziemy musieli zapłacić ma też wpływ miejsce samego treningu, jak i doświadczenie, czy rozpoznawalność samego trenera.

siłownia pełna ludzi

Cena cenie nie równa

Mamy do czynienia z bardzo dużą rozbieżnością w zarobkach trenerów indywidualnych. Ta różnice może wyjaśnić niska granica wejścia do branży - istnieje duża grupa ludzi, którzy chcą zostać trenerami nie reprezentując jednak wymaganych umiejętności. Są to zwykle ci, którzy sami chodzili przez lata na siłownię i obserwując swoisty boom w branży starają się do niej dołączyć. Stąd da się znaleźć oferty, na portalach typu gumtree, tak niskie jak 20 zł/h. Należy jednak dobrze przemyśleć zanim skorzysta się z tego typu oferty - to zwykle amatorzy, którzy mają doświadczenie w chodzeniu na siłownie, natomiast znalezienie wśród tych ofert kogoś z profesjonalnym doświadczeniem w prowadzeniu innych (i przede wszystkim wynikami) może być trudnym do wykonania (choć pewnie jak w każdej dziedzinie życia odstępstwa od reguły się zdarzają po to by ją potwierdzać). 

Drugim końcem spektrum są "gwiazdy" instagrama, które potrafią pobierać za godzinę swojej usługi nawet 200zł i więcej. W tym przypadku nie ma problemu z amatorami - zwykle taki trener ma odpowiednie doświadczenie. Pytanie czy zdolności takich ludzi są ściśle skorelowane z ich ceną jest otwarte. Jest praktycznie pewnym, że stawka w tym przypadku jest mocno związana z ich umiejętnościami marketingowymi i personalnymi wynikami (czytaj: ich wyglądem). Wybór kogoś z tej przestrzeni cenowej nie jest związany z ryzykiem trafienia na trenera bez doświadczenia (choć na pewnie i takie przypadki się zdarzają - znowu, by potwierdzać regułę), ale może być raczej traktowany jak zakup produktu premium - będziemy przepłacać, ale zwykle są jakieś mniej lub bardziej logiczne powody takich zakupów (w które nie będziemy tu wnikać). 

Stawka trenera indywidualnego, a wielkość miasta

Tu sprawa jest raczej prosta. Cena jest mocno związana z wielkością miasta i zgodnie z tym co podpowiada intuicja im większe miasto tym więcej trzeba zapłacić za zajęcia z trenerem indywidualnym.

Najmniej zapłacimy w miejscowościach do 50 000 ludzi, gdzie ceny za trening oscylują w okolicach 55 - 60 zł. 

W miejscach z liczbą mieszkańców od 50 do 200 tysięcy cena trzyma się w okolicach 70 złotych. 

Gdy mieszkamy w miejscu o wielkości znajdującym się pomiędzy 200 a milionem mieszkańców cena oscyluje w okolicach 85 złotych za trening. 

Miasta powyżej miliona są najdroższe (surprise, surprise) i koszt jednego treningu z trenerem indywidualnym to koszt w okolicach 100 złotych. 

Trzeba pamiętać, że podane wyżej ceny to średnie - czyli np. w Warszawie znajdziemy przypadki dużo tańsze od średniej, ale i sporo droższe - 100 złotych to jedynie cena wypadkowa i może służyć nam za pogląd. 

Cena treningów indywidualnych, a ich miejsce

Ceny treningów są związane z miejscem, w którym się odbywają, ale ich rozstrzał może być bardzo duży. Spore różnice są zauważane nie tylko pomiędzy typami tych miejsc, ale i spore różnice cenowe występują w samych miejscach. Różne typy miejsc przyciągają różnego typu klienta, który posiada inne wymagania, ale i wsród miejsc o tym samym typie znajdziemy trenerów "z różnych półek". 

W osiedlowych klubach z najniższym standardem średnia cena to 70 złotych (ale widełki to 40 - 90 złotych).

W klubach ze średnim standardem typu Calypso czy Zdrofit średnia to 80 złotych (widełki: 60 - 120 zł).

Kluby premium takie jak Holmes Place mają średnią na poziomie 100 zł (i widełki 80 - 140 zł).

Kluby low-cost takie jak Mcfit czy CityFit mają średnią na poziomie 80 zł (ale rozstrzał cenowy największy związany z tym, że trenerzy indywidualni pracujący tam są niezależni - rozstrzał na poziomie 40 - 140 zł).

Podsumowanie

Siły podaży i popytu równoważą się co sprawia, że cena jeśli zmieniła się z rokiem poprzednim to jedynie minimalnie. Średnia stawka trenera personalnego w 2019 roku to 85 złotych.

Według naszych badań sytuacja taka może być dosyć długotrwała i ceny prawdopodobnie będą pozostawać na podobnych poziomach (z presją na spadki w bardzo długim terminie). Ilość napływu nowych trenerów do branży ciągle równoważy potencjał rozwoju całego rynku.

Zobacz wszystkie artykuły
Zgłoś błąd w tekście
×