Trener Indywidualny Online logo

Zapisz się do Newslettera - bądź na bierząco.

Wszystkie artykuły Poprzedni

Czym tak naprawdę zajmuje się trener personalny?

Coraz więcej osób zaczyna korzystać z usług trenerów indywidualnych. Ci, którzy dopiero planują zacząć swoją przygodę z trenerem zastanawiają się co tak naprawdę robi i jakie cechy powinna mieć taka osoba.

Zdradliwym jest myślenie, że praca trenera indywidualnego jest trywialna. Do niedawna było powszechnym mitem, że taka osoba jedynie pokazuje ćwiczenia na siłowni - na szczęście coraz więcej ludzi zaczyna być świadoma, że ten zawód jest dużo bardziej skomplikowany niż może się wydawać "na pierwszy rzut oka". 

W tym artykule postaramy się opisać jakie umiejętności powinien posiadać dobry trener personalny i co tak naprawdę robi. 

Trener personalny dobiera metodę treningu

Zwykle gdy planujemy iść na siłownię mamy jakiś cel do osiągnięcia lub problem do rozwiązania. Nigdy sama siłownia, lub uprawianie jakiegokolwiek sportu nie jest celem samym w sobie (chyba, że chcemy go wykonywać profesjonalnie - wtedy utrzymywanie się z niego jest rzeczywiście celem). 

Jedni zaczynają być świadomi jak zły wpływ na ich życie ma brak sportu - po kilkunastu latach bezczynności zauważają, że już nie są tymi samymi osobami, które biegały za piłką. Mimo, ze teoretycznie nie są w żaden sposób starzy to zaczynają się tak czuć. To samo co spowodowało ekonomiczny skok i postęp jest powodem problemów ze zdrowiem. Duża część społeczeństwa spędza większość swojego życia przed komputerami - po ośmiu godzinach w pracy siadamy przed telewizorem. To wszystko sprawia, że zaczynamy mieć problemy ze zdrowiem wcześniej niż powinniśmy. 

Inni dbają o swoje zdrowie i są świadomi jak jest to ważne. Ich celem jest jak najdłuższe życie w zdrowiu. Siłownia to jedynie sposób osiągnięcia tego. Ta grupa ma dużą wiedzę na tematy związane ze zdrowiem, czy sportem - czynnie poszukuje informacji (jest całkiem prawdopodobne, że właśnie z tego powodu czytasz ten artykuł). 

Grupą, którą można tu wyróżnić to ludzie aktywni sportowo. Ci chcą zwiększyć swoje wyniki (budować masę, zwiększyć siłę) i chcą profesjonalnej pomocy w tym. Z upływem czasu zbierają coraz większą wiedzę na temat tego co robią i są świadomi jak duży wpływ ma optymalizacja tych procesów.

Jedną z największych grup są natomiast ludzie, którzy chcą schudnąć i najzwyczajniej w świecie wyglądać lepiej. Zwykle próbowali wcześniej nieskończonej liczby diet z wynikami cokolwiek słabymi. Niezależnie od tego jaka jest nasza sytuacja w perspektywie kilogramów z próbami schudnięcia miał styczność prawdopodobnie każdy z nas (chociaż znam i takich, którzy ciągle próbują przytyć). Jedni zastanawiają się jak zrzucić skutecznie kilogramy z powodów zdrowotnych - nie jest tajemnicą, że otyłość zwyczajnie zwiększa prawdopodobieństwo przedwczesnej śmierci. Inni chcą schudnąć by dobrze wyglądać przed weselem lub inną imprezą by "zmieniłeś się" miało wydźwięk pozytywny.

Tak czy inaczej - różnimy się między sobą. Każdy z nas ma inne cele, które chce osiągnąć i inny punkt wyjścia startowego, dlatego nigdy nie jest tak, że trener ma takie samo podejście, czy plan w stosunku do wszystkich. 

Opracowanie odpowiedniej metody treningu to właściwie podstawa i punkt wyjścia. Trening kulturystyczny, funkcjonalny, interwałowy, na siłę czy pod specyficzne dyscypliny sportowe mogą się drastycznie różnić między sobą i dopasowanie odpowiedniego typu treningu pod nasze cele to główne zadanie trenera indywidualnego.

Dosyć powszechną jest opinia, że "wszystko da się znaleźć w internecie" i możemy trening czy dietę rozpisać sobie sami. Robienie czegokolwiek jest zawsze lepsze niż nie robienie niczego (jeśli chodzi o aktywność fizyczną), dlatego jeśli nie chcesz lub nie możesz wydawać pieniędzy na pomoc profesjonalisty to gorąco polecam przynajmniej zaczęcie chodzenia na siłownie lub uprawianie jakiegokolwiek innego sportu. Opinia taka jest niestety błędną właśnie z powodów wymienionych wyżej - to co możemy znaleźć on-line to jedynie generyczne ćwiczenia kierowane do wszystkich, które będą na pewno lepsze, niż pójście na siłownie i wykonywanie przypadkowych ćwiczeń, ale nie są w żaden sposób dostosowane do naszych personalnych możliwości i potrzeb.

Trener indywidualny ustala dietę

Dieta to jeden z elementów najczęściej ignorowanych przez amatorów i ludzi bez doświadczenia. Niestety tu świadomość ciągle jest na bardzo niskim poziomie, a prawda jest taka, że dieta jest ważniejsza od samego treningu. Niezależnie od celów jakie sobie postawiliśmy - czy jest to schudnięcie, czy poprawienie wyników dieta jest głównym elementem, który w tym ma pomóc. Skrajnym przypadkiem, który zdaje się nie być aż tak skrajny bo spotykałem go dość często w opowieściach ludzi, którzy do mnie przychodzili, jest tycie pomimo aktywności fizycznej. Praktycznie w większości przypadków ma to związek ze złą dietą (w wielu przypadkach wręcz szkodliwą) - zdarza się, jednak, że jest to spowodowane sytuacją zdrowotną. 

kobieta na diecie od trenera personalnegoDobry trener personalny ma gruntowną wiedzę na temat dietetyki i pomaga nam dobrać nie tylko na podstawie tego co chcemy osiągnąć - dieta będzie się różniła się poprzez nasze preferencje żywieniowe (wegetarianie), czy dolegliwości chorobowe. 

Nie powinniśmy natomiast oczekiwać od trenera personalnego zastąpienia dietetyka - choć na pewno zdarzają się przypadki trenerów, którzy posiadają takie wykształcenie znacznie lepiej skorzystać z planów dietetycznych przygotowywanych przez specjalistów.

Trener personalny to motywator

Bądźmy szczerzy. Większość z nas dokładnie wie co trzeba zrobić, a jednak tego nie robi. Brakuje nam motywacji. Dlatego trener to często osoba, która ma za zadanie nam w tym pomóc. Samo obranie planu i "niepisane zobowiązanie" jakiego się w ten sposób podejmujemy pomaga w motywacji jaka jest niezbędna - nie ukrywajmy - sport to też bardzo duży wysiłek i bez odpowiedniego podejścia możemy szybko się zniechęcić.

I tego wam życzę. Przede wszystkim motywacji do pracy nad sobą. 

Czas mija. Najlepszy moment by zacząć pracę nad sobą był 10 lat temu. Kolejny najlepszy moment jest teraz.

Zobacz wszystkie artykuły
Zgłoś błąd w tekście
×